Riigisaladuse ja salastatud välisteabe seaduse § 3 punkti 2 kohaselt on salastatud välisteave välisriigi, Euroopa Liidu, NATO või mõne muu rahvusvahelise organisatsiooni või rahvusvahelise kokkuleppega loodud institutsiooni poolt salastatud ja Eestile avaldatud teave. Samuti võib see olla Eesti Vabariigi poolt välislepingu täitmiseks loodud teave, mis tuleb salastada välislepingu kohaselt. Kui teiste riikide nt Soome või Läti riigisaladustele juurdepääs toimub Eesti riigisaladusele juurdepääsu loa ja teadmisvajaduse põhiselt, siis riigisaladuse ja salastatud välisteabe kaitse kord näeb ette, et KONFIDENTSIAALSEL ja kõrgemal tasemel NATO ja Euroopa Liidu salastatud teabega tutvumiseks on nõutav lisaks riigisaladusele juurdepääsu loale ka salastatud välisteabele juurdepääsu võimaldav sertifikaat, mida väljastab riigi julgeoleku volitatud esindaja. Ülevaate sellest, milliste teabe avaldajate salastatud teabele juurdepääsuks on vaja täiendavat sertifikaati lisaks Eesti riigisaladusele juurdepääsu õiguse omamisele, on toodud järgnevas tabelis:
Teabe avaldaja | Riigi julgeoleku volitatud esindaja poolt väljastatud sertifikaadi vajalikkus juurdepääsuõiguse saamiseks |
---|---|
NATO ja Euroopa Liit |
KONFIDENTSIAALSE ja kõrgema taseme NATO ja Euroopa Liidu salastatud teabele juurdepääsuõiguse saamiseks on nõutav lisaks riigisaladusele juurdepääsu loa ja teadmisvajaduse olemasolule riigi julgeoleku volitatud esindaja poolt väljastatav juurdepääsusertifikaat. Juriidilistel isikutel on kohustus taotleda riigi julgeoleku volitatud esindajalt lisaks Kaitsepolitseiameti poolt väljastatud töötlemisloale täiendavat ettevõtte sertifikaati ehk töötlemissertifikaati kõigil tasemetel, sh PIIRATUD tasemel NATO või Euroopa Liidu salastatud teabe töötlemiseks. |
Välisriigid ja teised rahvusvahelised organisatsioonid |
Füüsilistel isikutel on salastatud teabe töötlemiseks ja ligipääsu eelduseks riigisaladusele juurdepääsu loa või piiratud taseme riigisaladuse juurdepääsuõiguse olemasolu ja ametikohustustest tulenev teadmisvajadus. Juriidilistel isikutel on juurdepääsuõiguse saamiseks vajalik omada Kaitsepolitseiameti poolt väljastatud töötlemisluba. |
Salastatud välisteabele juurdepääsusertifikaat antakse isikule:
Juurdepääsusertifikaadi taotlemiseks füüsilisele isikule tuleb sertifikaati taotleval üksusel esitada riigi julgeoleku volitatud esindajale läbi elektroonilise keskkonna järgmised dokumendid:
Dokumendid juurdepääsusertifikaadi taotlemiseks tuleb esitada vähemalt 1 kuu enne sertifikaadi soovitavat algusaega ning need edastab tööandja riigi julgeoleku volitatud esindajale elektroonilise keskkonna kaudu
Lähtudes riigisaladuse ja salastatud välisteabe kaitse korra § 130 lõikest 1 on riigi julgeoleku volitatud esindajal kohustus tutvustada füüsilisele isikule enne salastatud välisteabele juurdepääsusertifikaadi andmist salastatud välisteabe kaitse aluseid.
Salastatud välisteabe juurdepääsu taotlevad isikud läbivad julgeolekualaste nõuete tutvustamise (edaspidi briifing), mille lõppedes allkirjastavad kinnituse selle kohta, et on teadlikud oma kohustustest salastatud välisteabe kaitsel.
Üksnes PIIRATUD tasemega NATO ja Euroopa Liidu salastatud välisteabele juurdepääsu õiguse saamiseks riigi julgeoleku volitatud esindaja sertifikaati ei väljasta. Nimetatud ligipääs tekib PIIRATUD tasemega riigisaladusele juurdepääsu õiguse saamisel, briifingu läbimise korral ja kohustuse allkirjastamisel, millega isik lubab hoida temale töö või teenistuse kaudu teatavaks saavat salastatud välisteavet. Tutvustuse korraldab ja allkirjastatud kinnitusi hoiustab riigiasutus, Eesti Pank või Kaitseliit, mille töö- või ametikohal isik töötab või mille juhi otsuse alusel on tal PIIRATUD tasemel riigisaladusele juurdepääsu õigus antud.
Eestis registreeritud avalik-õiguslikel ja eraõiguslikel juriidilistel isikutel ning ka füüsilistel isikutel, kes soovivad NATO või Euroopa Liidu salastatud välisteavet töödelda väljaspool riigiasutuse või Eesti Panga valduses olevat kinnis- ja vallasasja, tuleb taotleda riigi julgeoleku volitatud esindajalt töötlemissertifikaat. NB! Töötlemissertifikaat on vajalik kõigil tasemetel, sh PIIRATUD tasemel NATO või Euroopa Liidu salastatud teabe töötlemiseks. Sertifikaadi taotlemiseks on vaja esitada riigi julgeoleku volitatud esindajale kaudu järgmised dokumendid:
Tuleb silmas pidada, et töötlemissertifikaat annab ettevõttele õiguse asutuse pinnal salastatud teavet käidelda. Ei tohi unustada, et NATO ja/või Euroopa Liidu juurdepääsusertifikaate peavad omama ka kõik füüsilised isikud, kes hakkavad nimetatud asutuses salastatud välisteavet töötlema.
Küsi lisa nsa@valisluureamet.ee